„Pierwsze koty za płoty” i „nie taki diabeł straszny jak go malują”
„Pierwsze koty za płoty” i „nie taki diabeł straszny jak go malują” – te dwa polskie powiedzenia trafnie oddają to, co działo się w czasie pierwszego tygodnia pobytu na praktykach zawodowych w Corralejo (i okolicach) na Fuerteventurze w ramach projektu „Młodzi profesjonaliści w Europie”. Przed wyjazdem wszyscy uczestnicy martwili się, jak poradzą sobie w obcym środowisku pracy, jak będą się porozumiewać, jak znajdą drogę do pracy. Po tygodniu możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że JEST DOBRZE. Wprawdzie do pracy nie zawsze jest blisko – np. rolnicy muszą dojechać do zupełnie innej miejscowości korzystając z transportu publicznego na wyspie; nie zawsze da się porozumieć ze współpracownikami w j. angielskim; zadania wykonywane w pracy bywają dużym wyzwaniem. A z jakimi wyzwaniami mierzą się w pracy nasi uczniowie? W zdecydowanej większości w ramach swoich obowiązków muszą wchodzić w interakcje z klientami – turystami z różnych krajów, poznają nowe dla siebie narzędzia pracy, uczą się poruszania po często dużych obiektach i pokonują na nogach spore odległości. Ale pozytywne nastawienie i uśmiech pomagają mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami z sukcesem, a w dodatku opiekunowie w miejscach pracy i współpracownicy zawsze są gotowi do pomocy i wspierają naszych uczniów.
Dodatkowym wsparciem jest to, że po pracy można pójść nad ocean, poleżeć na słońcu lub popływać (bo pod koniec listopada woda wcale nie jest zimniejsza niż Bałtyk w lecie). A w sobotę w ramach realizacji programu kulturalnego wybraliśmy się na wycieczkę na pobliską wyspę Lobos. A tam: wejście na wygasły wulkan, plaża, snorkelling i paddel-boarding (dla chętnych) a na lunch tradycyjna paella z owocami morza. Dodatkową atrakcją był sam przejazd na wyspę – pozostawiający wrażenia podobne to tych na rollercosterze.
Pierwsze spotkanie z Fuerteventurą
Dnia 19 listopada 2023 r. grupa 29 uczniów CKZiU w Ludowie Polskim pod opieką 3 nauczycieli rozpoczęła praktykę zawodową w ramach programu Fundusze Europejskie dla Społecznego Rozwoju. Nazwa realizowanego projektu to „Młodzi profesjonaliści w Europie”. Liczymy, że każdy z 29 uczestników swoją postawą i zaangażowaniem potwierdzi słuszność tego tytułu. Uczniowie w zawodach: technik hotelarstwa, technik informatyk, technik reklamy, technik rolnik i technik żywienia i usług gastronomicznych będą pracować w przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie miasta Corralejo oraz okolicznych farmach, w północnej części wyspy. Poza zdobywaniem doświadczenia zawodowego jest to doskonała okazja do poznania nowych ludzi, kultury, jedzenia oraz atrakcji turystycznych tego miejsca. Przed uczniami 4 tygodnie intensywnych wrażeń.
SZKOLENIE KULTUROWE
Kolejny krok przygotowań do wyjazdu na praktyki, w ramach projektu „Młodzi profesjonaliści w Europie”, za nami. W dniach 28-29 października, pod czujnym okiem pani Natalii Tylczyńskiej, uczniowie odbyli szkolenie kulturowe. Teraz nie straszne dla nikogo hiszpańskie zwyczaje, pakowanie, odprawy i loty.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) na zasadach Programu Erasmus+.
Strona 1 z 2