FERS

„FUERTE” ZNACZY „SILNY”

Pod takim hasłem odbyła się dnia 20 marca 2024 roku w naszej szkole konferencja podsumowująca mobilność uczniów biorących udział w projekcie „Młodzi profesjonaliści w Europie” realizowanego w naszej szkole w ramach programu Fundusze Europejskie dla Społecznego Rozwoju. W konferencji wzięli udział uczniowie – uczestnicy mobilności, przedstawiciele lokalnych władz, przedstawiciele Fundacji Educational Trip, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Powiatu Strzelińskiego oraz doradcy zawodowi z tych szkół.

Program konferencji obejmował: wręczenie certyfikatów i Europassów uczniom uczestniczącym w wyjeździe do Corralejo na Fuerteventurze, prezentacje i wypowiedzi uczniów, którzy opowiadali
o swoich doświadczeniach związanych z udziałem w projekcie, wystąpienie pani Danuty Dudek, współzałożycielki Fundacji Educational Trip, która wspiera nas w organizacji mobilności, wystąpienie wicestarosty Powiatu Strzelińskiego pana Marka Mierzwińskiego, szkolenie dla doradców zawodowych na temat wykorzystania narzędzi Europass do tworzenia CV oraz gier, które mogą być wykorzystane do prowadzenia zajęć z doradztwa zawodowego. Ostatnim punktem był poczęstunek, na który złożyły się przekąski i napoje typowe dla kuchni hiszpańskiej. Poczęstunek został przygotowany przez uczniów w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych – uczestników mobilności i ich koleżanek i kolegów – bowiem w ramach upowszechniania rezultatów projektu, wszyscy uczniowie w tym zawodzie nauczyli się przygotowywać te dania. Choć i tak największym powodzeniem cieszyły się przywiezione z Fuerteventury sery kozie (z opuncją i mąką gofio), przy produkcji których zaangażowane były nasze uczennice w czasie odbywania praktyki w firmie Quesos te Tetir.

Był to dzień pełen wrażeń, który uruchomił dobre wspomnienia i tęsknotę za Corralejo, gdzie 29 uczniów naszej szkoły przeżyło wiele pięknych chwil i zdobyło wiele cennych doświadczeń zawodowych i osobistych.

ŻEGNAMY CORRALEJO ....

Czas to jednak pojęcie względne. Cztery tygodnie w szkole czasem dłużą się niemiłosiernie, a takie same cztery tygodnie na Fuerteventurze minęły nam bardzo szybko. Dlaczego? Bo były wypełnione najróżniejszymi przeżyciami. Zdobywaliśmy cenne doświadczenia zawodowe, takie jak umiejętność lonżowania koni, przygotowywanie typowych hiszpańskich potraw, produkcja żelków z mleka koziego, a nawet techniki zamiatania – tak, aby chronić kręgosłup. Braliśmy udział w różnych lokalnych wydarzeniach, takich jak targi świąteczne, organizacja turniejów sportowych i eventów (np. „Renacimiento” – czyli „odrodzenie, odnajdywanie siebie”), promocja usług i atrakcji turystycznych, obsługa klientów – turystów z wielu krajów Europy i świata. Załogi przedsiębiorstw, w których pracowaliśmy, przyjmowały nas jak swoich, czego dowodem może być zaproszenie na pracowniczą imprezę przedswiąteczną. Przekonaliśmy się, że porozumiewanie się w języku obcym (angielskim czy hiszpańskim) nie jest takie trudne i wszędzie można spotkać życzliwych i pomocnych ludzi. Sprawdziliśmy, jak to jest, gdy sami musimy zadbać o swoje wyżywienie, sprzątanie i pranie i wiemy już, że choć nie wszystko nam wychodziło idealnie, to damy sobie radę wszędzie. Po tych czterech tygodniach mamy swoje ulubione ścieżki, miejsca na plaży, znają nas i witają z uśmiechem w lokalnych restauracjach, punktach usługowych, sklepach. A dzięki wizycie w Oasis Wildlife Fuerteventura – największym w Europie parku zoologiczno-botanicznym, mieszczącym się na południu wyspy, przejechaliśmy ją prawie całą. A była to fantastyczna wycieczka, połączona z lekcją biologii, geografii i chemii, w czasie której mogliśmy karmić żyrafy, lamy i lemury, przejechać się kolejką po terenie (250 000 m2 ciężko przejść na nogach) i podziwiać 1500 gatunków roślin z imponującymi kaktusami na czele. Była to prawdziwa „journey through nature” czyli „podróż przez naturę”.

Wracamy z bagażem wspomnień i doświadczeń – zarówno tych zawodowych jak i osobistych; z radością, bo przecież wracamy do domu i do naszych bliskich, ale żal nam żegnać poznanych tu ludzi, żal żegnać piaszczyste plaże, słońce i te trzy palmy przy basenie w hotelu, pod którymi odbywały się nasze wieczorne odprawy.

 

„Pierwsze koty za płoty” i „nie taki diabeł straszny jak go malują”

„Pierwsze koty za płoty” i „nie taki diabeł straszny jak go malują” – te dwa polskie powiedzenia trafnie oddają to, co działo się w czasie pierwszego tygodnia pobytu na praktykach zawodowych w Corralejo (i okolicach) na Fuerteventurze w ramach projektu „Młodzi profesjonaliści w Europie”. Przed wyjazdem wszyscy uczestnicy martwili się, jak poradzą sobie w obcym środowisku pracy, jak będą się porozumiewać, jak znajdą drogę do pracy. Po tygodniu możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że JEST DOBRZE. Wprawdzie do pracy nie zawsze jest blisko – np. rolnicy muszą dojechać do zupełnie innej miejscowości korzystając z transportu publicznego na wyspie; nie zawsze da się porozumieć ze współpracownikami w j. angielskim; zadania wykonywane w pracy bywają dużym wyzwaniem. A z jakimi wyzwaniami mierzą się w pracy nasi uczniowie? W zdecydowanej większości w ramach swoich obowiązków muszą wchodzić w interakcje z klientami – turystami z różnych krajów, poznają nowe dla siebie narzędzia pracy, uczą się poruszania po często dużych obiektach i pokonują na nogach spore odległości. Ale pozytywne nastawienie i uśmiech pomagają mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami z sukcesem, a w dodatku opiekunowie w miejscach pracy i współpracownicy zawsze są gotowi do pomocy i wspierają naszych uczniów.

Dodatkowym wsparciem jest to, że po pracy można pójść nad ocean, poleżeć na słońcu lub popływać (bo pod koniec listopada woda wcale nie jest zimniejsza niż Bałtyk w lecie). A w sobotę w ramach realizacji programu kulturalnego wybraliśmy się na wycieczkę na pobliską wyspę Lobos. A tam: wejście na wygasły wulkan, plaża, snorkelling i paddel-boarding (dla chętnych) a na lunch tradycyjna paella z owocami morza. Dodatkową atrakcją był sam przejazd na wyspę – pozostawiający wrażenia podobne to tych na rollercosterze.

Pierwsze spotkanie z Fuerteventurą

Dnia 19 listopada 2023 r. grupa 29 uczniów CKZiU w Ludowie Polskim pod opieką 3 nauczycieli rozpoczęła praktykę zawodową w ramach programu Fundusze Europejskie dla Społecznego Rozwoju. Nazwa realizowanego projektu to „Młodzi profesjonaliści w Europie”. Liczymy, że każdy z 29 uczestników swoją postawą i zaangażowaniem potwierdzi słuszność tego tytułu. Uczniowie w zawodach: technik hotelarstwa, technik informatyk, technik reklamy, technik rolnik i technik żywienia i usług gastronomicznych będą pracować w przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie miasta Corralejo oraz okolicznych farmach, w północnej części wyspy. Poza zdobywaniem doświadczenia zawodowego jest to doskonała okazja do poznania nowych ludzi, kultury, jedzenia oraz atrakcji turystycznych tego miejsca. Przed uczniami 4 tygodnie intensywnych wrażeń.

SZKOLENIE KULTUROWE

Kolejny krok przygotowań do wyjazdu na praktyki, w ramach projektu „Młodzi profesjonaliści w Europie”, za nami. W dniach 28-29 października, pod czujnym okiem pani Natalii Tylczyńskiej, uczniowie odbyli szkolenie kulturowe. Teraz nie straszne dla nikogo hiszpańskie zwyczaje, pakowanie, odprawy i loty.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) na zasadach Programu Erasmus+.

 

 

DANE KONTAKTOWE


Tel.: 713923586
Fax.: 713920373
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

GODZINY ROZPOCZĘCIA LEKCJI

1 lekcja: 08.00 - 08.45
2 lekcja: 08.50 - 09.35
3 lekcja: 09.40 - 10.25
4 lekcja: 10.45 - 11.30
5 lekcja: 11.35 - 12.20
6 lekcja: 12.25 - 13.10
7 lekcja: 13.15 - 14.00
8 lekcja: 14.05 - 14.50

INSTYTUCJE Z KTÓRYMI WSPÓŁPRACUJEMY

dodr oke logo cke logo dodr mrirw logo men logo dodr logo frse logo gmina strzelin logo koweziu logo