FERS

„Pierwsze koty za płoty” i „nie taki diabeł straszny jak go malują”

„Pierwsze koty za płoty” i „nie taki diabeł straszny jak go malują” – te dwa polskie powiedzenia trafnie oddają to, co działo się w czasie pierwszego tygodnia pobytu na praktykach zawodowych w Corralejo (i okolicach) na Fuerteventurze w ramach projektu „Młodzi profesjonaliści w Europie”. Przed wyjazdem wszyscy uczestnicy martwili się, jak poradzą sobie w obcym środowisku pracy, jak będą się porozumiewać, jak znajdą drogę do pracy. Po tygodniu możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że JEST DOBRZE. Wprawdzie do pracy nie zawsze jest blisko – np. rolnicy muszą dojechać do zupełnie innej miejscowości korzystając z transportu publicznego na wyspie; nie zawsze da się porozumieć ze współpracownikami w j. angielskim; zadania wykonywane w pracy bywają dużym wyzwaniem. A z jakimi wyzwaniami mierzą się w pracy nasi uczniowie? W zdecydowanej większości w ramach swoich obowiązków muszą wchodzić w interakcje z klientami – turystami z różnych krajów, poznają nowe dla siebie narzędzia pracy, uczą się poruszania po często dużych obiektach i pokonują na nogach spore odległości. Ale pozytywne nastawienie i uśmiech pomagają mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami z sukcesem, a w dodatku opiekunowie w miejscach pracy i współpracownicy zawsze są gotowi do pomocy i wspierają naszych uczniów.

Dodatkowym wsparciem jest to, że po pracy można pójść nad ocean, poleżeć na słońcu lub popływać (bo pod koniec listopada woda wcale nie jest zimniejsza niż Bałtyk w lecie). A w sobotę w ramach realizacji programu kulturalnego wybraliśmy się na wycieczkę na pobliską wyspę Lobos. A tam: wejście na wygasły wulkan, plaża, snorkelling i paddel-boarding (dla chętnych) a na lunch tradycyjna paella z owocami morza. Dodatkową atrakcją był sam przejazd na wyspę – pozostawiający wrażenia podobne to tych na rollercosterze.

Pierwsze spotkanie z Fuerteventurą

Dnia 19 listopada 2023 r. grupa 29 uczniów CKZiU w Ludowie Polskim pod opieką 3 nauczycieli rozpoczęła praktykę zawodową w ramach programu Fundusze Europejskie dla Społecznego Rozwoju. Nazwa realizowanego projektu to „Młodzi profesjonaliści w Europie”. Liczymy, że każdy z 29 uczestników swoją postawą i zaangażowaniem potwierdzi słuszność tego tytułu. Uczniowie w zawodach: technik hotelarstwa, technik informatyk, technik reklamy, technik rolnik i technik żywienia i usług gastronomicznych będą pracować w przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie miasta Corralejo oraz okolicznych farmach, w północnej części wyspy. Poza zdobywaniem doświadczenia zawodowego jest to doskonała okazja do poznania nowych ludzi, kultury, jedzenia oraz atrakcji turystycznych tego miejsca. Przed uczniami 4 tygodnie intensywnych wrażeń.

SZKOLENIE KULTUROWE

Kolejny krok przygotowań do wyjazdu na praktyki, w ramach projektu „Młodzi profesjonaliści w Europie”, za nami. W dniach 28-29 października, pod czujnym okiem pani Natalii Tylczyńskiej, uczniowie odbyli szkolenie kulturowe. Teraz nie straszne dla nikogo hiszpańskie zwyczaje, pakowanie, odprawy i loty.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) na zasadach Programu Erasmus+.

 

 

ZAJĘCIA JĘZYKOWE
 
W ramach projektu „Młodzi profesjonaliści w Europie” grupa druga ukończyła przygotowanie językowe. Pod czujnym okiem Pani Moniki Obrockiej poznali podstawy języka hiszpańskiego.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) na zasadach Programu Erasmus+.
 
ZAJĘCIA Z JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO
W tym roku 29 uczniów, w ramach projektu „Młodzi profesjonaliści w Europie”, będzie realizowało praktyki na jednej z Wysp Kanaryjskich – Fuerteventurze. ?? Do wyjazdu zostało już tylko 5 tygodni, zatem przygotowania idą pełna parą. Za nami pierwsze zajęcia językowe. Pod czujnym okiem Pani Moniki Obrockiej pierwsza grupa szkoliła się w zakresie języka hiszpańskiego. ?
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) na zasadach Programu Erasmus+.

DANE KONTAKTOWE


Tel.: 713923586
Fax.: 713920373
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

GODZINY ROZPOCZĘCIA LEKCJI

1 lekcja: 08.00 - 08.45
2 lekcja: 08.50 - 09.35
3 lekcja: 09.40 - 10.25
4 lekcja: 10.45 - 11.30
5 lekcja: 11.35 - 12.20
6 lekcja: 12.25 - 13.10
7 lekcja: 13.15 - 14.00
8 lekcja: 14.05 - 14.50

INSTYTUCJE Z KTÓRYMI WSPÓŁPRACUJEMY

dodr oke logo cke logo dodr mrirw logo men logo dodr logo frse logo gmina strzelin logo koweziu logo