START
Nasza szkoła
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU
TECHNIK HOTELARSTWA
TECHNIK INFORMATYK
TECHNIK ORGANIZACJI REKLAMY
TECHNIK ROLNIK
TECHNIK ŻYWIENIA USŁUG GASTRONOMICZNYCH
MECHANIK MOTOCYKLOWY
MECHANIK - OPERATOR POJAZDÓW I MASZYN ROLNICZYCH

MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

Dnia 10 października 2016 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu odbyło się uroczyste podsumowanie VII edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Gospodarzami uroczystości była pani Beata Pawłowicz - zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji oraz prezes Fundacji Studio Wschód redaktor TVP Wrocław-pani Grażyna Orłowska-Sondej. W sposób szczególny podziękowano bohaterom tej akcji - wolontariuszom i ich opiekunom. Słowa podziękowania skierowano także do dyrektorów szkół oraz szefów organów prowadzących szkoły, czyli starostów, burmistrzów i wójtów, którzy również mocno wspierali tę akcję. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Anna Banaś oraz opiekun grupy młodzieży pani Wioleta Stupnicka.

W minionym roku szkolnym tj. 2015/2016 nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do akcji, którą rozpoczęliśmy tak naprawdę na przełomie października i listopada 2015 r. organizując zbiórkę pieniężną do puszek na okolicznych cmentarzach i przy kościołach.
To bardzo ważna zbiórka, gdyż zgromadzone fundusze są przeznaczone na 10-cio dniowy wyjazd wolontariuszy na Ukrainę i ich pobyt. Następnie w okolicach Bożego Narodzenia zbieraliśmy żywność dla naszych rodaków, którzy pozostali na Kresach.
20-21 maja 2016 r.na wrocławskim Rynku odbył się VII koncert kresowy, na którym również nie mogło nas zabraknąć. Byliśmy widoczni podczas parady pocztów sztandarowych.
Cały czas przygotowywaliśmy się do wakacyjnego wyjazdu porządkowania mogił na polskich cmentarzach na Ukrainie. W dniach 18-19 czerwca 2016 r. koordynatorki akcji: Pani Grażyna Orłowska - Sondej - redaktor TVP Wrocław oraz Pani Beata Pawłowicz - przedstawiciel Kuratorium Oświaty we Wrocławiu zorganizowały piknik patriotyczny dla wszystkich wolontariuszy biorących udział w akcji w Krzyżowej k. Świdnicy. Było to bardzo ciekawe spotkanie młodzieży i ich opiekunów, gdyż mieli nie tylko możliwość wymiany doświadczeń (niektórzy wolontariusze biorą udział w akcji od kilku lat), ale wzięcia udziału w ciekawych, naukowych prelekcjach nt. Kresów, obejrzenia filmów z archiwum TVP oraz nauki pieśni patriotycznych.
Naszą szkołę na wyjeździe reprezentowali uczniowie – wolontariusze: Wiktor Słomiński i Michał Czarnecki pod opieką pedagogów p. Katarzyny Ostrowskiej – Majta oraz Wiolety Stupnickiej.
No i wreszcie nadszedł dzień 02 lipca 2016 r., kiedy to uczniowie naszej szkoły w składzie: Michał Czarnecki kl. III MO, Przemysław Demboryński kl. I TH, Wiktor Słomiński kl. I TŻ oraz Mateusz Stanek kl. II TH wraz z opiekunami p. Wioletą Stupnicką i p. Janem Przyszlakiem wyjechali na Ukrainę zmierzyć się z nieznanym dla nas wszystkich, nowym doświadczeniem.
Zostały nam przydzielone dwa cmentarze w miejscowości Zawadówka i Markowa. Cmentarze te były bardzo zaniedbane i zarośnięte. Praca była bardzo ciężka i żmudna. Gdyby nie sprzęt typu: piły spalinowe, kosy spalinowe z tarczami, siekiery i maczety nie udałoby się oczyścić m.in. całego cmentarza w Zawadówce. Każda odkryta figura przynosiła ogromną satysfakcję wolontariuszom. Dużym wyzwaniem było również odkrycie i uporządkowanie zbiorowej mogiły w Zawadówce, w której w 1944 roku zostało pochowanych ponad 40 osób, które zginęły z rąk UPA. Mogiła nie tylko była porośnięta drzewami i krzewami, ale również znajdował się na niej śmietnik. Niektórzy mieszkańcy nie wiedzieli nawet, ze jest to miejsce pochówku zamordowanych Polaków. Polski cmentarz w Zawadówce udało się całkowicie oczyścić. Cmentarz w miejscowości Markowa wymaga jeszcze dużo pracy w następnych latach.
Dla mnie jako opiekuna grupy, cmentarz w Zawadówce jest szczególnie ważny, gdyż w zbiorowej mogile spoczywa ciotka mojego ojca wraz z całą rodziną. Odnalazłam również nagrobek Bronisława Stupnickiego - brata mojego dziadka.
Za kilkanaście dni włączymy się już w VIII edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, gdyż zbliża się Wszystkich Świętych i znowu będziemy stali z oznakowanymi puszkami przy naszych cmentarzach i kościołach. Wszystkim, którzy nas wspomogli finansowo w ubiegłym roku bardzo dziękujemy i prosimy o wsparcie również tegorocznej zbiórki.
Opiekun grupy:
Wioleta Stupnicka

 

DANE KONTAKTOWE


Tel.: 713923586
Fax.: 713920373
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

GODZINY ROZPOCZĘCIA LEKCJI

1 lekcja: 08.00 - 08.45
2 lekcja: 08.50 - 09.35
3 lekcja: 09.40 - 10.25
4 lekcja: 10.45 - 11.30
5 lekcja: 11.35 - 12.20
6 lekcja: 12.25 - 13.10
7 lekcja: 13.15 - 14.00
8 lekcja: 14.05 - 14.50

INSTYTUCJE Z KTÓRYMI WSPÓŁPRACUJEMY

dodr oke logo cke logo dodr mrirw logo men logo dodr logo frse logo gmina strzelin logo koweziu logo